25 Kasım 2012

Girişim Rüyası 3
    Merhaba,
Sizlerle hayatımın kesitlerini paylaşmak bana mutluluk veriyor.
Umarım sizi sıkmıyor, ayrıntılarda boğmuyorumdur.
    Benbir genç kızın hayatınının aşama aşama nasıl değiştiğini, neler yaşadığını paylaşırken bazı şeyleri farketmenizi istiyorum. Biliyorum samimi çabalar boşa gitmez. İnşallah beraber geldiğimiz nokta hayırlara vesile olur. Sizide böylece sıkmamış olurum.
    Eveet nerede kalmıştık. Zengin kumaşçı dükkanındaydım en son.

 Bir kumaşı çok beğendim. Tam kafamdaki kıyafete uygun, rengi sevdiğim renklerden biri, aynı kumaşın birde kombini varki oda çizgili. Yani dış kıyafetin içine çizgilisinden etek dikebileceğim şekilde. Kumaşı elimde tutuyorum ama öyle vuruldum, bayıldım hallerinde değilim. Yani içimden öyleyimde, belli etmiyorum. Yada öyle zannediyorum:) Yanlız tek bir sorun var; fiyatını sormaya korkuyorum. "Ne kadar metresi?" gibi ağzıma yakışmayan, devrik bir cümle kuruveriyorum.
   Hanımefendi, kumaşın yeni geldiğini, tenimle uyumunu, ellerinde sadece bir top (kumaş için kullanılan terim) olduğunu, düğünde çok şık düşeceğini falan anlatırken sıktığım dişlerimi görmesin diye kumaşa doğru abandım. Belki de biraz sonra aramızdaki bu çekim gücü sona erecek diye kumaşıma bakıyordumki birden beklediğim cevap geliverdi; metresi 22 lira.......
   İşte o an içimde arebesk bir şeyler çaldı, çocukluğumda izlediğim küçük emrah filmleri gözümün önünden geçiverdi. Bu arada kadın eline makası almış kat kat açarak havaya attığı kumaşı kesti kesecek. Aman ya Rabbi... Durun durun bu nikah kesilemez cinsinden yaptığım müdehaleyi abartılı bulmuş olacakki şaşkın bir ifadeyle ne oldu, yoksa kararsız mı kaldınız dedi. "Yok" diyebildim. Bana 3,5 metre lazım da, ne kadar tutuyor hesap edemedim.
   Cevabı bal gibi bilmesine rağmen kasadan bir hesap makinası aldı geldi. Ben o sırada son nefesimi alır gibi "ne yapmalıyım, ne yapmalıyım" diye telaş içindeyim. Evet hesap belli oldu. 22x3,5= 77 Evet bu cevabı duyunca geçirdiğim şaşkınlık ve sersemlik bitince pazarlık payı yok mu diye soruvermişim. Hanımefendi, kasaya sorun onu diyince de kasadaki beyefendiye doğru yaklaştım. Kumaşın 77 lira tuttuğunu ve biraz indirim istediğimi zar-zor, kırık- dökük anlatmış olacağımki adamcağız benim halime acımış bir halde, bizde pazarlık olmaz ama eğer fiş almazsanız düz 70 olsun dedi...
  Sizce ne yapmış olmalıyım?
  Konuşuruz inşallah...hoşçakalın.

1 yorum:


Fikrinizi belirtmenizden mutluluk duyarım.
Yazacağınız her şey benbir için çok önemli ve kıymetli.